United Chemi-Con EGXE630ETD101MJ16S
EGXE630ETD101MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE630ETD101MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EGXE630ETD101MJ16S.pdf
Availability of EGXE630ETD101MJ16S
QUANTITY
EGXE630ETD101MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE630ETD101MJ16S
Internal Part NumberEIS-EGXE630ETD101MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current690mA
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE630ETD101MJ16S
Related LinksEGXE630ET, EGXE630ETD101MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE630ETD101MJ16S Details Description
Related parts for EGXE630ETD101MJ16S
THERMISTOR NTC 220K OHM 5% RAD datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 3A 73 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FUSE 150A 32VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf