GE Critical Power EHHD024A0A41-18HZ
EHHD024A0A41-18HZ picture photo
Mfg. Part Number
EHHD024A0A41-18HZ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 120W
Datasheet Download
EHHD024A0A41-18HZ.pdf
Availability of EHHD024A0A41-18HZ
QUANTITY
EHHD024A0A41-18HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EHHD024A0A41-18HZ
Internal Part NumberEIS-EHHD024A0A41-18HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHammerhead™ EHHD024A0A
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)24A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.44" W x 0.50" H (58.4mm x 36.6mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EHHD024A0A41-18HZ
Related LinksEHHD024A, EHHD024A0A41-18HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EHHD024A0A41-18HZ Details Description
Related parts for EHHD024A0A41-18HZ
CONN CARDEDGE 31DL POS R/A .100 datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE SMA CONN JN5139 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf