United Chemi-Con EKMG250EMC102MJ20S
EKMG250EMC102MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG250EMC102MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKMG250EMC102MJ20S.pdf
Availability of EKMG250EMC102MJ20S
QUANTITY
EKMG250EMC102MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG250EMC102MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMG250EMC102MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current680mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG250EMC102MJ20S
Related LinksEKMG250EM, EKMG250EMC102MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG250EMC102MJ20S Details Description
Related parts for EKMG250EMC102MJ20S
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CIRC BD SHPR 15-1/2X12-1/2X1-1/2 datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 7.5KV X5S RADIAL datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 150X150X5MM datasheet.pdf
IDLER ROLLER PIVOT ARM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 13A 65W datasheet.pdf