United Chemi-Con EKMG250ETC470ME11D
EKMG250ETC470ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG250ETC470ME11D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKMG250ETC470ME11D.pdf
Availability of EKMG250ETC470ME11D
QUANTITY
EKMG250ETC470ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG250ETC470ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG250ETC470ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG250ETC470ME11D
Related LinksEKMG250ET, EKMG250ETC470ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG250ETC470ME11D Details Description
Related parts for EKMG250ETC470ME11D
JUMPER-H1507TR/A3049W/X 12" datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER KIT ACCESSORY 'F' MALE datasheet.pdf
CONN HEADR 72POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 18W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf