Vicor Corporation V300C28E75BG2
V300C28E75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28E75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28E75BG2.pdf
Availability of V300C28E75BG2
QUANTITY
V300C28E75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28E75BG2
Internal Part NumberEIS-V300C28E75BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28E75BG2
Related LinksV300C2, V300C28E75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28E75BG2 Details Description
Related parts for V300C28E75BG2
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 ALUMINUM 18MM datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG ADAPTOR 14POS RND GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 10A TO220F datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS datasheet.pdf