United Chemi-Con EKMG350ELL471MJ16S
EKMG350ELL471MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG350ELL471MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKMG350ELL471MJ16S.pdf
Availability of EKMG350ELL471MJ16S
QUANTITY
EKMG350ELL471MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG350ELL471MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKMG350ELL471MJ16S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG350ELL471MJ16S
Related LinksEKMG350EL, EKMG350ELL471MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG350ELL471MJ16S Details Description
Related parts for EKMG350ELL471MJ16S
CBL RIBN 10COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 10POS FMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
RES 51 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf