United Chemi-Con EKMG401ETC1R0MF11D
EKMG401ETC1R0MF11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG401ETC1R0MF11D
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKMG401ETC1R0MF11D.pdf
Availability of EKMG401ETC1R0MF11D
QUANTITY
EKMG401ETC1R0MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG401ETC1R0MF11D
Internal Part NumberEIS-EKMG401ETC1R0MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)