United Chemi-Con EKMG451ETD2R2MJC5S
EKMG451ETD2R2MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG451ETD2R2MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKMG451ETD2R2MJC5S.pdf
Availability of EKMG451ETD2R2MJC5S
QUANTITY
EKMG451ETD2R2MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG451ETD2R2MJC5S
Internal Part NumberEIS-EKMG451ETD2R2MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG451ETD2R2MJC5S
Related LinksEKMG451ET, EKMG451ETD2R2MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG451ETD2R2MJC5S Details Description
Related parts for EKMG451ETD2R2MJC5S
IC AMP AUDIO PWR 1.07W AB 8VSSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR O-D 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf