United Chemi-Con EKMG500ELL220ME11D
EKMG500ELL220ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500ELL220ME11D
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500ELL220ME11D.pdf
Availability of EKMG500ELL220ME11D
QUANTITY
EKMG500ELL220ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500ELL220ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG500ELL220ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500ELL220ME11D
Related LinksEKMG500EL, EKMG500ELL220ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500ELL220ME11D Details Description
Related parts for EKMG500ELL220ME11D
HEX STANDOFF 6-32 S STEEL 1-1/8" datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 1.5"X 36YD datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 505K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D SUB CAB.CL. SMALL F.0452 / 045 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf