United Chemi-Con EKMG500EMC221MJC5S
EKMG500EMC221MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500EMC221MJC5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500EMC221MJC5S.pdf
Availability of EKMG500EMC221MJC5S
QUANTITY
EKMG500EMC221MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500EMC221MJC5S
Internal Part NumberEIS-EKMG500EMC221MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)