United Chemi-Con EKMG500ETD471MJ20S
EKMG500ETD471MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500ETD471MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500ETD471MJ20S.pdf
Availability of EKMG500ETD471MJ20S
QUANTITY
EKMG500ETD471MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500ETD471MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMG500ETD471MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesKMG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500ETD471MJ20S
Related LinksEKMG500ET, EKMG500ETD471MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500ETD471MJ20S Details Description
Related parts for EKMG500ETD471MJ20S
LED ORANGE T/H datasheet.pdf
IGBT 600V 45A 167W TO220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO252-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-3 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC SOT666 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf