United Chemi-Con EKMH101VND103MB80T
EKMH101VND103MB80T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH101VND103MB80T
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
EKMH101VND103MB80T.pdf
Availability of EKMH101VND103MB80T
QUANTITY
EKMH101VND103MB80T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH101VND103MB80T
Internal Part NumberEIS-EKMH101VND103MB80T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.19A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH101VND103MB80T
Related LinksEKMH101VN, EKMH101VND103MB80T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH101VND103MB80T Details Description
Related parts for EKMH101VND103MB80T
IC 4-20MA TRANSMITTER 16-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 86POS DL .100 BLK datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10MA 5V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 27POS 1MM 12" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LOCATOR MINI STATIC datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 15C UNSHLD 300V datasheet.pdf