United Chemi-Con EKMH101VNN122MQ35T
EKMH101VNN122MQ35T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH101VNN122MQ35T
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
EKMH101VNN122MQ35T.pdf
Availability of EKMH101VNN122MQ35T
QUANTITY
EKMH101VNN122MQ35T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH101VNN122MQ35T
Internal Part NumberEIS-EKMH101VNN122MQ35T
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)207 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH101VNN122MQ35T
Related LinksEKMH101VN, EKMH101VNN122MQ35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH101VNN122MQ35T Details Description
Related parts for EKMH101VNN122MQ35T
RES 47 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm Series 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
NON-COMP HDMI/HDMI BLK 15M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf