United Chemi-Con EKMH101VNN122MR20T
EKMH101VNN122MR20T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH101VNN122MR20T
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
EKMH101VNN122MR20T.pdf
Availability of EKMH101VNN122MR20T
QUANTITY
EKMH101VNN122MR20T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH101VNN122MR20T
Internal Part NumberEIS-EKMH101VNN122MR20T
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH101VNN122MR20T
Related LinksEKMH101VN, EKMH101VNN122MR20T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH101VNN122MR20T Details Description
Related parts for EKMH101VNN122MR20T
CONN RCPT SIZE 2 ARINC 600 datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 35MM datasheet.pdf
IR FLEXCAM THERM IMAGER 60HZ datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACTS 2MM datasheet.pdf
EP HDR ASSY 3P R/A, OMIT 2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf