United Chemi-Con EKMH101VSN122MQ35T
EKMH101VSN122MQ35T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH101VSN122MQ35T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
EKMH101VSN122MQ35T.pdf
Availability of EKMH101VSN122MQ35T
QUANTITY
EKMH101VSN122MQ35T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH101VSN122MQ35T
Internal Part NumberEIS-EKMH101VSN122MQ35T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)207 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH101VSN122MQ35T
Related LinksEKMH101VS, EKMH101VSN122MQ35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH101VSN122MQ35T Details Description
Related parts for EKMH101VSN122MQ35T
CONN HEADR BRKWAY .100 37POS STR datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
2MM H.M.,8 ROW E SHROUD 3.9MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC RF AMP HBT 6GHZ SOT-363 datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 10CKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LOCKING LATCH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7525-3.63V 18W datasheet.pdf