United Chemi-Con EKMH201VNN821MR35S
EKMH201VNN821MR35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VNN821MR35S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VNN821MR35S.pdf
Availability of EKMH201VNN821MR35S
QUANTITY
EKMH201VNN821MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VNN821MR35S
Internal Part NumberEIS-EKMH201VNN821MR35S
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)202 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VNN821MR35S
Related LinksEKMH201VN, EKMH201VNN821MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VNN821MR35S Details Description
Related parts for EKMH201VNN821MR35S
CAP ALUM 4000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 128K 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET 4BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SSOP datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.4A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
FILTER EMI 0.022UF 50V RADIAL datasheet.pdf