United Chemi-Con EKMH250VSN103MQ35S
EKMH250VSN103MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH250VSN103MQ35S
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
EKMH250VSN103MQ35S.pdf
Availability of EKMH250VSN103MQ35S
QUANTITY
EKMH250VSN103MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH250VSN103MQ35S
Internal Part NumberEIS-EKMH250VSN103MQ35S
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH250VSN103MQ35S
Related LinksEKMH250VS, EKMH250VSN103MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH250VSN103MQ35S Details Description
Related parts for EKMH250VSN103MQ35S
IC REG LDO 6V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
BIT TORX T3 1.1" datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 13pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC CODEC AUD STER 104DB 48LQFP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HOUSING 50POS 1.27MM datasheet.pdf