United Chemi-Con EKMH250VSN123MA25T
EKMH250VSN123MA25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH250VSN123MA25T
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
EKMH250VSN123MA25T.pdf
Availability of EKMH250VSN123MA25T
QUANTITY
EKMH250VSN123MA25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH250VSN123MA25T
Internal Part NumberEIS-EKMH250VSN123MA25T
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.74A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH250VSN123MA25T
Related LinksEKMH250VS, EKMH250VSN123MA25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH250VSN123MA25T Details Description
Related parts for EKMH250VSN123MA25T
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT QC TERM 250V datasheet.pdf
BACKPLANE VME 7SLOT POWWR BUGS datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-2000 PSI datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf