United Chemi-Con EKMH251VNN681MR40T
EKMH251VNN681MR40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH251VNN681MR40T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMH251VNN681MR40T.pdf
Availability of EKMH251VNN681MR40T
QUANTITY
EKMH251VNN681MR40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH251VNN681MR40T
Internal Part NumberEIS-EKMH251VNN681MR40T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)244 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH251VNN681MR40T
Related LinksEKMH251VN, EKMH251VNN681MR40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH251VNN681MR40T Details Description
Related parts for EKMH251VNN681MR40T
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
S/W EPX MIXING NOZZLE-SQUARE GOL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MODULAR RELAY HOLDER datasheet.pdf
FUSE-D2 10A F GR 500VAC E27 datasheet.pdf