United Chemi-Con EKMH401VNN221MA30T
EKMH401VNN221MA30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN221MA30T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN221MA30T.pdf
Availability of EKMH401VNN221MA30T
QUANTITY
EKMH401VNN221MA30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN221MA30T
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN221MA30T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.08A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN221MA30T
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN221MA30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN221MA30T Details Description
Related parts for EKMH401VNN221MA30T
RES SMD 0.75 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 316 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 100' datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER PLUG 9P datasheet.pdf
SERVO SLIDE datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC FLYBK datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf