United Chemi-Con EKMH401VNN680MQ20T
EKMH401VNN680MQ20T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN680MQ20T
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN680MQ20T.pdf
Availability of EKMH401VNN680MQ20T
QUANTITY
EKMH401VNN680MQ20T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN680MQ20T
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN680MQ20T
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.656 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN680MQ20T
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN680MQ20T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN680MQ20T Details Description
Related parts for EKMH401VNN680MQ20T
IC UART DUAL W/FIFO 40-DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMA datasheet.pdf
IC MPU M680X0 33MHZ 114PGA datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT ORN 0.52" CA datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 952MA 220 MOHM datasheet.pdf