United Chemi-Con EKMH630VNN103MA50W
EKMH630VNN103MA50W picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN103MA50W
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN103MA50W.pdf
Availability of EKMH630VNN103MA50W
QUANTITY
EKMH630VNN103MA50W Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN103MA50W
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN103MA50W
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN103MA50W
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN103MA50W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN103MA50W Details Description
Related parts for EKMH630VNN103MA50W
CONN PLUG 2 POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 170V 400A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR HMC721LP3E datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTB 4POS datasheet.pdf