United Chemi-Con EKMH630VNN472MQ50W
EKMH630VNN472MQ50W picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN472MQ50W
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN472MQ50W.pdf
Availability of EKMH630VNN472MQ50W
QUANTITY
EKMH630VNN472MQ50W Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN472MQ50W
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN472MQ50W
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN472MQ50W
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN472MQ50W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN472MQ50W Details Description
Related parts for EKMH630VNN472MQ50W
DIODE ZENER 12V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 965 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN CRIMP datasheet.pdf
TRIAX PLUG ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf