United Chemi-Con EKMH630VNN472MR40T
EKMH630VNN472MR40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN472MR40T
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN472MR40T.pdf
Availability of EKMH630VNN472MR40T
QUANTITY
EKMH630VNN472MR40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN472MR40T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN472MR40T
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN472MR40T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN472MR40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN472MR40T Details Description
Related parts for EKMH630VNN472MR40T
FILTER LC 800 MHZ 0402 datasheet.pdf
BIT TORXPLUS IP40 0.98" datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 80W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 2POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
BRASS M18, DIFF 1M, AX,PNP, PW datasheet.pdf
350 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
IC XMITTER 433MHZ ASK/FSK 10QFN datasheet.pdf