United Chemi-Con EKMM181VSN122MQ50S
EKMM181VSN122MQ50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM181VSN122MQ50S
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
EKMM181VSN122MQ50S.pdf
Availability of EKMM181VSN122MQ50S
QUANTITY
EKMM181VSN122MQ50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM181VSN122MQ50S
Internal Part NumberEIS-EKMM181VSN122MQ50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMM
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM181VSN122MQ50S
Related LinksEKMM181VS, EKMM181VSN122MQ50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM181VSN122MQ50S Details Description
Related parts for EKMM181VSN122MQ50S
TRIAC 400V 6A TO220AB datasheet.pdf
IC BUFFER DUAL NON-INV 6DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 450MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 870MA 70 MOHM datasheet.pdf