United Chemi-Con EKMM251VSN152MA50S
EKMM251VSN152MA50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM251VSN152MA50S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMM251VSN152MA50S.pdf
Availability of EKMM251VSN152MA50S
QUANTITY
EKMM251VSN152MA50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM251VSN152MA50S
Internal Part NumberEIS-EKMM251VSN152MA50S
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM251VSN152MA50S
Related LinksEKMM251VS, EKMM251VSN152MA50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM251VSN152MA50S Details Description
Related parts for EKMM251VSN152MA50S
LID FOR M10 BOX datasheet.pdf
IC 7-BIT BUS INTERFACE 20-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 505MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONN DECOUPLING datasheet.pdf
CONN NEMA 5-20 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf