United Chemi-Con EKMM401VNN471MR50N
EKMM401VNN471MR50N picture photo
Mfg. Part Number
EKMM401VNN471MR50N
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMM401VNN471MR50N.pdf
Availability of EKMM401VNN471MR50N
QUANTITY
EKMM401VNN471MR50N Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM401VNN471MR50N
Internal Part NumberEIS-EKMM401VNN471MR50N
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM401VNN471MR50N
Related LinksEKMM401VN, EKMM401VNN471MR50N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM401VNN471MR50N Details Description
Related parts for EKMM401VNN471MR50N
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 3.48M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT ADHESIVE 14MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC datasheet.pdf