United Chemi-Con EKMM401VSN151MP40S
EKMM401VSN151MP40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM401VSN151MP40S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMM401VSN151MP40S.pdf
Availability of EKMM401VSN151MP40S
QUANTITY
EKMM401VSN151MP40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM401VSN151MP40S
Internal Part NumberEIS-EKMM401VSN151MP40S
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM401VSN151MP40S
Related LinksEKMM401VS, EKMM401VSN151MP40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM401VSN151MP40S Details Description
Related parts for EKMM401VSN151MP40S
SWITCH KEYLOCK 3POS 3CAM PANEL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 35A TDSON-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR SNGL TSOT23-8 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.3A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 203 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf