United Chemi-Con EKMM451VSN101MQ30S
EKMM451VSN101MQ30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM451VSN101MQ30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMM451VSN101MQ30S.pdf
Availability of EKMM451VSN101MQ30S
QUANTITY
EKMM451VSN101MQ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM451VSN101MQ30S
Internal Part NumberEIS-EKMM451VSN101MQ30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMM
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM451VSN101MQ30S
Related LinksEKMM451VS, EKMM451VSN101MQ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM451VSN101MQ30S Details Description
Related parts for EKMM451VSN101MQ30S
CONN PLUG BANANA SOLDERLESS INSU datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
EEPROM MEM EXP FOR CPM1 CQM1 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER GOLD 2POS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf