United Chemi-Con EKMQ100ELL682ML25S
EKMQ100ELL682ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ100ELL682ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ100ELL682ML25S.pdf
Availability of EKMQ100ELL682ML25S
QUANTITY
EKMQ100ELL682ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ100ELL682ML25S
Internal Part NumberEIS-EKMQ100ELL682ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.57A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ100ELL682ML25S
Related LinksEKMQ100EL, EKMQ100ELL682ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ100ELL682ML25S Details Description
Related parts for EKMQ100ELL682ML25S
CONN RECEPT RT ANG 100 POS PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN POTTING CUP SZ 12 RA datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
S4 COLOR,1.3MPIX,NPN,C-MOUNT datasheet.pdf
RES 24K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FEP WIRE RD 500' datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf