United Chemi-Con EKMQ401ELL470ML25S
EKMQ401ELL470ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ401ELL470ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ401ELL470ML25S.pdf
Availability of EKMQ401ELL470ML25S
QUANTITY
EKMQ401ELL470ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ401ELL470ML25S
Internal Part NumberEIS-EKMQ401ELL470ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ401ELL470ML25S
Related LinksEKMQ401EL, EKMQ401ELL470ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ401ELL470ML25S Details Description
Related parts for EKMQ401ELL470ML25S
IC OTP 8MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 252 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 0.4W 0207 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D ROU datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.5KV 350MA AXIAL datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
1000UF 50V 16X25MM 105C 4000H datasheet.pdf