United Chemi-Con EKMR401VSN121MP25S
EKMR401VSN121MP25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMR401VSN121MP25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMR401VSN121MP25S.pdf
Availability of EKMR401VSN121MP25S
QUANTITY
EKMR401VSN121MP25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMR401VSN121MP25S
Internal Part NumberEIS-EKMR401VSN121MP25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMR
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMR401VSN121MP25S
Related LinksEKMR401VS, EKMR401VSN121MP25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMR401VSN121MP25S Details Description
Related parts for EKMR401VSN121MP25S
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/BOLT 18.2MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
SENSOR OPTO SLOT SWITCH datasheet.pdf
DSUB 37 M SOD G50 CAD datasheet.pdf
PANEL MOUNT INDICATOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP 6.8 UF 20% 25 V datasheet.pdf