United Chemi-Con EKMR451VSN271MR30S
EKMR451VSN271MR30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMR451VSN271MR30S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMR451VSN271MR30S.pdf
Availability of EKMR451VSN271MR30S
QUANTITY
EKMR451VSN271MR30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMR451VSN271MR30S
Internal Part NumberEIS-EKMR451VSN271MR30S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMR451VSN271MR30S
Related LinksEKMR451VS, EKMR451VSN271MR30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMR451VSN271MR30S Details Description
Related parts for EKMR451VSN271MR30S
TIP TEST FOR #3014 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 8A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
GYRO/ACCELEROMETER 3-AXIS 24QFN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf