United Chemi-Con EKMS201VSN102MQ40S
EKMS201VSN102MQ40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS201VSN102MQ40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMS201VSN102MQ40S.pdf
Availability of EKMS201VSN102MQ40S
QUANTITY
EKMS201VSN102MQ40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS201VSN102MQ40S
Internal Part NumberEIS-EKMS201VSN102MQ40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KMS Series
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMS
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS201VSN102MQ40S
Related LinksEKMS201VS, EKMS201VSN102MQ40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS201VSN102MQ40S Details Description
Related parts for EKMS201VSN102MQ40S
CONN HEADER 98POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
RES MO 1W 36.5 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 6UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 101.64VC P600 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 6A datasheet.pdf
FILTER SAW RF 455.00MHZ SMD datasheet.pdf
CABLE 19COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 357POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 147OHM 0.02% 1/4W J LEAD datasheet.pdf