United Chemi-Con EKMS201VSN681MQ30S
EKMS201VSN681MQ30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS201VSN681MQ30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMS201VSN681MQ30S.pdf
Availability of EKMS201VSN681MQ30S
QUANTITY
EKMS201VSN681MQ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS201VSN681MQ30S
Internal Part NumberEIS-EKMS201VSN681MQ30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMS
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.89A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS201VSN681MQ30S
Related LinksEKMS201VS, EKMS201VSN681MQ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS201VSN681MQ30S Details Description
Related parts for EKMS201VSN681MQ30S
TERMINAL BLOCK 5MM 9POS PCB datasheet.pdf
IC BALLAST DRIVER CFL/TL 16-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONTACT 1.5MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 18MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf