United Chemi-Con EKMS251VSN681MA25S
EKMS251VSN681MA25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS251VSN681MA25S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMS251VSN681MA25S.pdf
Availability of EKMS251VSN681MA25S
QUANTITY
EKMS251VSN681MA25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS251VSN681MA25S
Internal Part NumberEIS-EKMS251VSN681MA25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMS
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.19A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS251VSN681MA25S
Related LinksEKMS251VS, EKMS251VSN681MA25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS251VSN681MA25S Details Description
Related parts for EKMS251VSN681MA25S
MAINT FPGA 20K GA VIEWLOGIC SYS datasheet.pdf
PROCESSOR MODULE FOR PIC16F87X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 800MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf