United Chemi-Con EKMS3B1VSN181MP25S
EKMS3B1VSN181MP25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS3B1VSN181MP25S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
EKMS3B1VSN181MP25S.pdf
Availability of EKMS3B1VSN181MP25S
QUANTITY
EKMS3B1VSN181MP25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS3B1VSN181MP25S
Internal Part NumberEIS-EKMS3B1VSN181MP25S
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS3B1VSN181MP25S
Related LinksEKMS3B1VS, EKMS3B1VSN181MP25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS3B1VSN181MP25S Details Description
Related parts for EKMS3B1VSN181MP25S
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 22POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 85KSPS 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
KIT EVAL MAX14535E datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
500 TB SOC MATCH/TH/TT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf