United Chemi-Con EKMS421VSN181MR25S
EKMS421VSN181MR25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS421VSN181MR25S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EKMS421VSN181MR25S.pdf
Availability of EKMS421VSN181MR25S
QUANTITY
EKMS421VSN181MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS421VSN181MR25S
Internal Part NumberEIS-EKMS421VSN181MR25S
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.06A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS421VSN181MR25S
Related LinksEKMS421VS, EKMS421VSN181MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS421VSN181MR25S Details Description
Related parts for EKMS421VSN181MR25S
CAP CER 20PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM T/H datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/10-V-3 81 P26 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf