United Chemi-Con EKMW451VSN121MP25S
EKMW451VSN121MP25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW451VSN121MP25S
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMW451VSN121MP25S.pdf
Availability of EKMW451VSN121MP25S
QUANTITY
EKMW451VSN121MP25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW451VSN121MP25S
Internal Part NumberEIS-EKMW451VSN121MP25S
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current780mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW451VSN121MP25S
Related LinksEKMW451VS, EKMW451VSN121MP25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW451VSN121MP25S Details Description
Related parts for EKMW451VSN121MP25S
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
KIT MASTER 900MHZ HP-3 USB SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 2.55M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf