United Chemi-Con EKXG451ELL330MM20S
EKXG451ELL330MM20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXG451ELL330MM20S
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKXG451ELL330MM20S.pdf
Availability of EKXG451ELL330MM20S
QUANTITY
EKXG451ELL330MM20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXG451ELL330MM20S
Internal Part NumberEIS-EKXG451ELL330MM20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXG
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current380mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXG451ELL330MM20S
Related LinksEKXG451EL, EKXG451ELL330MM20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXG451ELL330MM20S Details Description
Related parts for EKXG451ELL330MM20S
IDC CABLE - MKR10K/MC10G/MCE10K datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 220W H-36260-2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf