United Chemi-Con EKXJ251ELL221MMN3S
EKXJ251ELL221MMN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ251ELL221MMN3S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ251ELL221MMN3S.pdf
Availability of EKXJ251ELL221MMN3S
QUANTITY
EKXJ251ELL221MMN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ251ELL221MMN3S
Internal Part NumberEIS-EKXJ251ELL221MMN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.135A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ251ELL221MMN3S
Related LinksEKXJ251EL, EKXJ251ELL221MMN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ251ELL221MMN3S Details Description
Related parts for EKXJ251ELL221MMN3S
CONN HEADER RA .100 14POS TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A TO220-5 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6MLF datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.263MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SM6 datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 6POS datasheet.pdf
CAP FILM 1 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf