United Chemi-Con EKXJ351ELL270MJ25S
EKXJ351ELL270MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ351ELL270MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ351ELL270MJ25S.pdf
Availability of EKXJ351ELL270MJ25S
QUANTITY
EKXJ351ELL270MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ351ELL270MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKXJ351ELL270MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ351ELL270MJ25S
Related LinksEKXJ351EL, EKXJ351ELL270MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ351ELL270MJ25S Details Description
Related parts for EKXJ351ELL270MJ25S
TERMINAL DBL TURRET .141"L BRASS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf