United Chemi-Con EKXJ421ELL680MM25S
EKXJ421ELL680MM25S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ421ELL680MM25S
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ421ELL680MM25S.pdf
Availability of EKXJ421ELL680MM25S
QUANTITY
EKXJ421ELL680MM25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ421ELL680MM25S
Internal Part NumberEIS-EKXJ421ELL680MM25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current615mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ421ELL680MM25S
Related LinksEKXJ421EL, EKXJ421ELL680MM25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ421ELL680MM25S Details Description
Related parts for EKXJ421ELL680MM25S
CAP CER 4PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
BOARD FOR LPC915 TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO BUFFER 24-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf