Vishay/Dale CP00059R100JB14
CP00059R100JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CP00059R100JB14
Brief Description
RES 9.1 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL
Datasheet Download
CP00059R100JB14.pdf
Availability of CP00059R100JB14
QUANTITY
CP00059R100JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP00059R100JB14
Internal Part NumberEIS-CP00059R100JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.1
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP00059R100JB14
Related LinksCP00059, CP00059R100JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP00059R100JB14 Details Description
Related parts for CP00059R100JB14
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 220MA 4.63 OHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 5.2A TO220FP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 6A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 40V AXIAL datasheet.pdf