ITT Cannon, LLC MS3100E28-17PF187
MS3100E28-17PF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E28-17PF187
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3100E28-17PF187.pdf
Availability of MS3100E28-17PF187
QUANTITY
MS3100E28-17PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E28-17PF187
Internal Part NumberEIS-MS3100E28-17PF187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert28-17
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E28-17PF187
Related LinksMS3100E2, MS3100E28-17PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100E28-17PF187 Details Description
Related parts for MS3100E28-17PF187
IC REG LDO 2.8V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
CARD EDGE 120PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NC 2M datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 82MA 33 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 39.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf