United Chemi-Con EKY-160ELL122MJ25S
EKY-160ELL122MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-160ELL122MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKY-160ELL122MJ25S.pdf
Availability of EKY-160ELL122MJ25S
QUANTITY
EKY-160ELL122MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-160ELL122MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKY-160ELL122MJ25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-160ELL122MJ25S
Related LinksEKY-160EL, EKY-160ELL122MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-160ELL122MJ25S Details Description
Related parts for EKY-160ELL122MJ25S
SCR SENS 200V 4A TO-252 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC VCXO CLK SYNCHRONIZER 56TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 12POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
CRYPTOMEM COMPAN 8SOIC UNLCK BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 320A SOT227 datasheet.pdf