KEMET CDR34BX104AKUS7185
CDR34BX104AKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR34BX104AKUS7185
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1812
Datasheet Download
CDR34BX104AKUS7185.pdf
Availability of CDR34BX104AKUS7185
QUANTITY
CDR34BX104AKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR34BX104AKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR34BX104AKUS7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR34
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR34BX104AKUS7185
Related LinksCDR34BX10, CDR34BX104AKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR34BX104AKUS7185 Details Description
Related parts for CDR34BX104AKUS7185
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CABLE 50COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET 16-32BIT 56SSOP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 12SEC 16-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 17POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80 datasheet.pdf