United Chemi-Con EKY-160ELL332MK35S
EKY-160ELL332MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-160ELL332MK35S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKY-160ELL332MK35S.pdf
Availability of EKY-160ELL332MK35S
QUANTITY
EKY-160ELL332MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-160ELL332MK35S
Internal Part NumberEIS-EKY-160ELL332MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.88A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-160ELL332MK35S
Related LinksEKY-160EL, EKY-160ELL332MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-160ELL332MK35S Details Description
Related parts for EKY-160ELL332MK35S
CONN SOCKET 18-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 180VAC RADIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A3049Y/H1501TR 10 datasheet.pdf
SCRIBE datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .200" T/H datasheet.pdf
ADAPTOR KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf