United Chemi-Con EKY-250ELL272MK40S
EKY-250ELL272MK40S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-250ELL272MK40S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKY-250ELL272MK40S.pdf
Availability of EKY-250ELL272MK40S
QUANTITY
EKY-250ELL272MK40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-250ELL272MK40S
Internal Part NumberEIS-EKY-250ELL272MK40S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.35A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-250ELL272MK40S
Related LinksEKY-250EL, EKY-250ELL272MK40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-250ELL272MK40S Details Description
Related parts for EKY-250ELL272MK40S
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 15A 6OUT 15'CORD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 24POS datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 20ppm 12pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf