United Chemi-Con EKY-250ETD471MH20D
EKY-250ETD471MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKY-250ETD471MH20D
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKY-250ETD471MH20D.pdf
Availability of EKY-250ETD471MH20D
QUANTITY
EKY-250ETD471MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-250ETD471MH20D
Internal Part NumberEIS-EKY-250ETD471MH20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-250ETD471MH20D
Related LinksEKY-250ET, EKY-250ETD471MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-250ETD471MH20D Details Description
Related parts for EKY-250ETD471MH20D
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
I-TRAC 7 ROW BP ASSY - 10 COL datasheet.pdf
3.3V SUPERSYNC II 36BIT FIFO datasheet.pdf
9POS F PI FLT.TYP4 PC.CONT. datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf